یک متخصص فارماسیتوتیکس از ساخت تنها داروی مورد تائید FDA برای اولین بار در کشور جهت درمان ملاسما و لک صورت توسط یک شرکت دانش‌بنیان خبر داد.
دکتر سامان احمد نصرالهی، متخصص فارماسیتوتیکس و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌و گو با خبرنگار عصر پزشکی به ساخت تنها داروی مورد تائید FDA برای اولین بار در کشور جهت درمان ملاسما اشاره کرد و گفت: «شرکت دانش بنیان ژانوس شرکتی است که از طرف معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت حائز رتبه دانش بنیانی شده است. این شرکت موفق به تولید محصولاتی شده که برای اولین بار است در کشور عرضه می‌شود. از جمله این محصولات کرم ژانولوما که برای درمان ملاسما و لک صورت کاربرد دارد که ترکیب سه گانه فلوسینولون، هیدروکینون و ترتنوئین است.»
وی ادامه داد: «این کرم برای درمان قطعی لک صورت در عرض 8 هفته کاربرد دارد و مطالعات بالینی بی خطری و کارایی خود را از آزمایشگاه ارزیابی بالینی فرآورده‌های آرایشی و دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کرده است. در واقع این کرم نماد تبدیل دانش به محصول است که در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره شده است.»
متخصص فارماسیتوتیکس گفت: « تاکنون از این محصول دو پایان نامه، دو مقاله و دو مطالعه بالینی استخراج شده است که خوشبختانه اثرات این دارو کاملا نتیجه بخش بوده و در عرض 8 هفته باعث کاهش شاخص ملانین پوست و همچنین باعث افزایش شاخص روشن‌کنندگی و درخشندگی پوست شده است.بنابراین این محصول کارایی خود را بر پوست ونژاد ایرانی کاملا ثابت کرده است.»
ادامه داد: « در داخل کشورهیچ کرم مشابه با ویژگی ترکیب سه گانه وجود ندارد و این محصول برای اولین بار است که تولید شده است. تنها یک برند جهانی این محصول را تولید می‌کند که متعلق به ایالات متحده است که دارو تحت ثبت بین‌المللی در ایالات متحده تا سال 2025 است. باید توجه داشت که ما فرم ژنریک این محصول را با قیمتی کمتر از فرم تجاری آن تولید کردیم و به زودی به بازار دارویی کشور عرضه خواهد شد.»
متخصص فارماسیتوتیکس توضیح داد: «این دارو برای بسیاری از افرادی که مجبورند برای درمان خود از لیزر استفاده کنند،درمان کوتاه‌تر و هزینه کمتری دارد و همچنین برای بسیاری از افرادی که از کرم‌های تک دارویی و آرایشی برای ماه‌های طولانی استفاده می‌کنند نیز کاربرد دارد.»
دکتر نصرالهی گفت: «نمونه خارجی این محصول 120 دلار است که تاکنون به بازار ایران وارد نشده است و مردم کشور ما سال‌ها از درمان روز دارویی لک صورت محروم بودند که در حال حاضر برای اولین بار در کشور یک شرکت دانش بنیان که جمعی از متخصصین پوست و داروساز هستند ، این محصول را تولید کرده و به بازار کشور عرضه کرده‌اند.این محصول در حال حاضر مجوزهای نهایی خود را اخذ کرده و آماده این است که در آبان ماه به بازار دارویی کشور ارسال شود.»